Emocje

artykuły pełne emocji

Ośrodek leczenia uzależnień

HALT – program pomagający w treźwieniu

Nasz blog często opisuje emocje, prezentowany w tym poście program HALT jest z nimi ściśle związany. Stanowi on zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików. Ma w czterech krótkich radach pomóc zachować abstynencję, złagodzić „głód alkoholowy”. Jest promowany przez ruch wsparcia Anonimowych Alkoholików i przez środowiska terapeutyczne. Praktycznie wszystkie nurty psychoterapii uzależnień włączają go do swoich zaleceń terapeutycznych, oczywiście jest preferowany przez program Minnesota. Historia powstania HALT jest trudna do ustalenia, prawdopodobnie miał on wielu autorów, spotykamy jego opisy już od kilkudziesięciu lat.

Samo wyrażenie HALT to skrótowiec z języka angielskiego. Pochodzi od słów: Hungry, Angry, Lonely, Tired, które w polskim tłumaczeniu znaczą  głodny, rozgniewany, samotny i zmęczony.  Zalecenia HALT mówią unikaj tych stanów. Założenia polegają na tymże pod wpływem emocji łatwiej jest ulec pokusie. Negatywny afekt często dominuje nad racjonalnym myśleniem, w tych stanach łatwiej nam złamać abstynencję. Praktyczne zalecenia są takie unikaj głodu, jedz regularnie, jeżeli nie możesz zjeść posiłku o zwyczajowej porze, pij dużo płynów, wody, mleka, herbaty. Głód często jest przyczyną niepokoju, pobudzenia. Gniew to szczególna emocja, będąc rozgniewany nie analizujesz, często „nie myślisz”,  w tym stanie możesz sięgnąć po alkohol. Samotność deprymuje, rodzi frustrację, żal do innych osób. Jeżeli w danym dniu nie otrzymasz wsparcia idź na miting AA, skontaktuj się ze swoim sponsorem z ruchu, to pomoże rozładować napięcie, utrzymać motywację do dalszego trzeźwienia. Dzisiejsze czasy narzucają nam szybkie tempo, często jesteśmy spóźnieni, nie wyrabiamy się ze swoimi obowiązkami.  Jednak musisz pamiętać, że odpoczynek jest konieczny. Akumulatory trzeba ładować, organizm w tym Twój mózg musi wypocząć.  Nie rób wszystkiego, rób dobrze.

Wydaje się, że to oczywiste rzeczy. Jednak mało który zdrowy człowiek żyje w zgodzie z tymi zaleceniami. A człowiek chory musi ich przestrzegać.  W dużej mierze zależy od tego powodzenie jego trzeźwienia. Pamiętaj NIE JESTEŚ SAM. Korzystaj ze wsparcia ruchu AA, klubów abstynenckich, poszukuj ich znajdziesz swój.

Komentarze są wyłączone