Emocje

artykuły pełne emocji

Ile może kosztować tabletka nasenna?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje przyjęcie jednej tabletki nasennej, wcale nie jest jednoznaczna. Oczywiście koszt zakupu leku w aptece łatwo ustalić, to z reguły od 5 do 30 PLN za opakowanie zawierające 10-30 tabletek. Można jeszcze doliczyć wynagrodzenie lekarza, leki te wydawane są na recepty, więc koszt wizyty to z reguły 50-150 PLN.  Bardzo trudno natomiast wycenić ewentualne szkody wywołane te leki, zdrowotne, emocjonalne, społeczne. Postaram się je przedstawić, krótko scharakteryzować i podać hipotetyczny bardzo prawdopodobny przebieg zdarzeń po nawet jednorazowym przyjęciu leku nasennego. uzależnienie od leków

!. Szkody zdrowotne:

  • zgon, jest mało prawdopodobny aby do niego doszło jeżeli lek przyjmuje osoba zdrowa fizycznie, zakładam, ze robi to zgodnie z zaleceniem lekarza. Ale już połączenie leków nasennych i alkoholu lub innych środków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy może wywołać zapaść, zaburzenia krążenia lub oddychania.  Bardzo niebezpieczne jest również użycie tych środków przez osoby cierpiące na bezdech nocny.  Natomiast częściej dochodzi do śmierci w wyniku powikłań przyjęcia, wypadków. Leki te w znaczący sposób upośledzają zdolności psycho-motoryczne, więc prowadzenie np. pojazdów pod ich wpływem jest zabronione, może skutkować spowodowaniem wypadku.
  • złamania i inne urazy, zdarzają się dość często np. u osób starszych. Leki nasenne powodują zawroty głowy i zaburzenia równowagi, mogą one prowadzić do upadków, złamań, urazów głowy.  Także nasza uwaga, pamięć, zdolność reagowania oraz siła mięśniowa są osłabione, może to być przyczyna urazów.

2. Szkody emocjonalne, społeczne po zażyciu jednej tabletki są mało prawdopodobne, jednak możliwe. Opiszę poniżej autentyczny przebieg wydarzeń(oczywiście imię, zawód, wiek i inne dane osobowe zostały zmienione), warto rozważyć przed przyjęciem niektórych leków.

 

Pan Jarek, czterdziestoletni mężczyzna, któremu się w życiu powiodło. Zdobył wyższe wykształcenie, założył rodzinę, ma dwoje kochanych dzieci, udane małżeństwo. Stworzył też dobrze prosperującą firmę, agencję celną, zarabia minimum kilkadziesiąt tysięcy PLN miesięcznie. Pan Jarek wyjechał w interesach ze wspólnikiem, w Hotelu gdzie spali organizowana była dyskoteka, której odgłosy słychać było w pokoju. Pan Jarek nie mógł usnąć. Przyjaciel, zaproponował mu lek nasenny. Efekt był zadowalający, Jarek usnął natychmiast. Rano czuł się dobrze, z apetytem zjadł śniadanie i wyjechał w podróż powrotną samochodem.

Po przejechaniu ok. 100 km, jadąc z dozwolona prędkością, Pan Jarek uderzył w rowerzystę, który wpadł mu pod koła. Rowerzysta zginął. W pobranej od Pana Jarka próbce krwi i moczu wykryto zawartość środka nasennego.  Tu należy zaznaczyć, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jasno określa kodeks karny i drogowy, powyżej 0.2 promila wykroczenie, powyżej 0.5 promila przestępstwo.  w przypadku leków nie ma progów, już sama obecność ich w organizmie kierowcy jest przestępstwem.

W następstwie, Pan Jarek został prawomocnie skazany, zabrano mu prawo jazdy i otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu. Niestety jego działalność jest koncesjonowana, tracąc licencje, stracił de facto firmę, majątek warty wiele milionów złotych i dobrą pracę.

Zawsze pytaj lekarza o niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem zalecanych leków.

Leki nasenne i uspokajające traktowane są przez Kodeks Karny i kodeks Drogowy jak narkotyki.

Osoby uzależnione od leków nasennych, benzodiazepin zapraszamy do kontaktu ze specjalistami poprzez stronę www http://medox-lekomania.pl/, poprzez kontakt telefoniczny lub via mail można tam uzyskać informację o wspomnianych środkach lub otrzymać informację np. o właściwym leczeniu zaburzeń snu.

Komentarze są wyłączone