Emocje

artykuły pełne emocji

Zespół Korsakowa

Zespół KorsakowaZespół Korsakowa bez wątpienia jest ściśle powiązany z późną fazą alkoholizmu oraz niedoborami wartości odżywczych w zakresie podstawowych substancji odżywczych. Jednakże jest to także choroba która pojawia się w przypadku otrzymania takich urazów jak powikłania kiły, zatrucia dwutlenkiem węgla oraz wielu innych poważnych schorzeń mózgu.

Jakie są objawy?

W przypadku tej choroby występują ostre zaburzenia pamięci bieżącej oraz pamięci krótkotrwałej. O ile chory może pamiętać niektóre zdarzenia sprzed choroby to ma poważne problemy z ustaleniem zdarzeń które miały swoje miejsce w niedawnym czasie. W tym wypadku chory ma także problemy z jasnym oraz logicznym myśleniem które w dużej mierze utrudnia mu choroba. Jednakże warto zwrócić uwagę iż w tym wypadku nie powstają żadne symptomy otępienia czy inne tego typu podobne. Ma to szczególne znaczenie dla osób które pragną rozpoznać u siebie te zmiany. W przypadku otępienia możemy mówić już o poważnym zaniku mózgu które w dużej mierze może utrudniać nam prawidłową ocenę sytuacji. Jest to bardzo poważne schorzenie bowiem pacjent w miejsce niezapamiętanych zdarzeń „wymyśla” zdarzenia które nie istniały. W ten sposób chce udowodnić innym iż w ten sposób pamięta co się działo oraz co widział.

Dlaczego ta choroba jest niebezpieczna?

Sama choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób które wypełniają luki w pamięci poprzez zdarzenia które nie miały miejsca, tzw. konfabulacje. Dlatego też może doprowadzić ona do poważnych nieporozumień pomiędzy osobami które muszą żyć z tak chorą osobą. Osoba z rozwiniętym zespołem Korsakowa jest inwalidą, wymaga bezwzględnie pomocy osób drugich w codziennym funkcjonowaniu.

Jak przebiega proces leczenia?

Chory musi zupełnie odstawić wszelkie używki które w dużej mierze sprzyjałyby rozwojowi tej choroby. Mam na myśli tutaj głównie alkohol w każdej postaci. Dlatego też jest to element numer jeden w zakresie terapii i to do końca życia. W drugiej mierze musimy odbudować nasz organizm na co pozwoli nam z całą pewnością zbilansowana dieta. Tiamina jest tym czynnikiem którego ówcześnie nam brakowało wobec czego teraz będziemy musieli go dodać do naszego pokarmu. Jednak trzeba zaznaczyć, iż wyrównanie niedoborów witaminowych, głównie witamin z grupy B, nie prowadzi do wyleczenia. Zespół Korsakowa jest związany z trwałym uszkodzeniem OUN, następuje alkoholowy zanik mózgu i niestety jest sytuacją nieodwracalną.

Dlatego też całkowita abstynencja jest tym czynnikiem który będzie w stanie w pewnym stopniu zregenerować nasz organizm. W przypadku niezaprzestania nasz organizm może zostać doprowadzony do skrajnej formy które w niedługim czasie doprowadzi do całkowitego otępienia i śmierci.  Szacuje się iż około 20% przypadków które zachorowały na zespół Korsakowa przechodzi w stan otępienia które jest już nieodwracalne. Samo przerwanie nałogu alkoholowego może przynieść znaczącą poprawę bowiem abstynencja od miesiąca aż do paru lat może zdecydowanie poprawić naszą pamięć. Warto wspomnieć także o bardzo bliskim połączeniu zespołu Korsakowa wraz z przejawami choroby Wernickiego. Skrajnie ciężkiej nieodwracalnej encefalopatii.

Komentarze są wyłączone