Emocje

artykuły pełne emocji

senior

W tartaku dostaniesz tarcicę i więźbę dachową

Nie każdy wie, że powalone drzewo pozbawione już gałęzi, określane jest drewnem obłym. Czyli takim, które posiada obły przekrój. Z niego powstaje tarcica, czyli pocięte wzdłużnie drewno okrągłe. Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy tarcicy, nieobrzynaną i obrobioną. tarcica liściastaRóżnica między nimi polega na tym, że ta pierwsza posiada tylko dwie płaszczyzny równoległe do siebie, pozbawione kory, a ta druga posiada wszystkie cztery płaszczyzny obrobione. Obrabianie odbywa się za pomocą traków, czyli pilarek ramowych używanych w tartakach, które ze względu na ułożenie i ruch piły, występują w dwóch wersjach, pionowej i poziomej. W zależności od rozmiarów przekroju tarcicy obrobionej, wyróżnia się jej poszczególne typy, które znajdą zastosowanie w różnorodnych segmentach budownictwa i nie tylko.

Jeżeli przewidujesz budowanie czy to domku, altanki, schodów lub różnorakich robót z zastosowaniem drewna pamiętaj, że możesz osobiście zakupić tarcicę bezpośrednio w tartaku, co zezwoli Ci zaoszczędzić kosztów oraz zagwarantuje odpowiednią jakość tego surowca. Tartak w Nekli, ze stuletnią tradycją w branży, zaprasza na zakupy po materiały z drewna, takie jak więźba.

Zasadniczym rodzajem są najbardziej nam znane deski, o większym przekroju występują prawie wszystkie pozostałe rodzaje, takie jak bale, belki, krawędziaki a także posiadające rozległy przedział wymiarów poprzecznych, listwy i łaty. Wszystkie wymienione rodzaje tarcicy robione i dostępne są bezpośrednio w tartaku. Tarcica jest głównym wytworem w tartaku o dużym zakresie gatunkowym, iglastym i liściastym. Poza tym tartak proponuje także drewno kominkowe, usługi impregnacji, przecierania drewna, wykonywania na pojedyncze zamówienie konkretnych rozmiarów desek, czy więźby dachowej.

Komentarze są wyłączone