Emocje

artykuły pełne emocji

emocje_21

Świat jest pełny emocji

Dziecięce emocje – mówi się, że dziecięce emocje są fundamentem dorosłego życia. Maluch potrafi w jednej chwili z płaczu przejść w śmiech i odwrotnie. Małe dzieci każdą emocje przezywają bardzo głęboko. Są to reakcje nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Dzieci chętnie werbalizują, gestykulują, na przykład klaszczą w dłonie. Radość u dzieci objawia się jeszcze w różny sposób, podobnie jak złość. Ta z kolei jest zazwyczaj reakcją na zakazy. Smutek pojawia się, gdy maluch jest zmęczony, wyczerpany. Dzieci na ogół podchodzą do życia bardzo radośnie. U starszych dzieci obserwujemy również emocje bardziej złożone, takie jak wstyd czy zazdrość. Są one związane z własnymi działaniami, jak i z interakcjami z druga osobą. Gama dziecięcych emocji jest bardzo szeroka, stopniowo pojawiają się wszystkie uczucia, towarzyszące naszej pociesze przez całe życie. Dziecko jeszcze nie umie nazwać emocji, ani ich kontrolować. Na razie tylko je przezywa, poddaje się im. Edukacja emocjonalna jest więc bardzo istotna. Dostrzeżenie, zrozumienie i zaakceptowanie własnych emocji jest bardzo istotne w życiu człowieka.

 Emocje na zakupach

Zakupy: czym tak naprawdę są? Czy to tylko wyprawa do sklepu po najpotrzebniejszych rzeczy? Dziś już nie. Zakupy mogą stać się odreagowaniem stresów czy sposobem spędzenia wolnego czasu. Wiele decyzji konsumenckich podejmujemy jednak pod wpływem emocji. W taki sposób dokonuje się blisko 80 procent zakupów! Ta informacja jest niezwykle ważna dla sprzedawców. Emocje ludzkie można przecież kreować, kształtować je, wpływać na ich znak, natężenie. Jak wpłynąć na konsumenta, aby wrócił do naszego sklepu i znów coś u nas kupił? Dla wielu osób ważna jest atmosfera na zakupach: wystrój sklepu, dostępność towarów, funkcjonalność i urządzenie wnętrza. Co jeszcze? Oczywiście sam sprzedawca. Jego uprzejmość, zainteresowanie klientem, rzecz jasna: bez przesady, miłe propozycje pomocy, uśmiech i pełen profesjonalizm mogą skutecznie przyciągnąć konsumenta. Ta pani była taka miła, ten sprzedawca wszystko mi tak jasno wytłumaczył: zachwalamy po powrocie z zakupów. Zagrano na naszych emocjach. Nie traktujmy każdego miłego słowa od ekspedientki jak gry, wiele osób jest miłych tak po prostu: nie dla zasady.

 

Emocje przyszłych rodziców.

Wiadomo, że okres ciąży traktowany jest jak stan błogosławiony. Kobieta nosi pod sercem dziecko, w jej brzuchu rozwija się nowe życie: dziecko. Dla przyszłych rodziców to ogromne emocje, czasem skrajne, różne i gwałtowne. Wiele osób skupia się jedynie na emocjach matki: jej wahaniach nastrojów, radości, płaczu. W tyle zostawia się ojca, który przecież również przeżywa pojawienie się na świecie potomka. Dla kobiety te emocje są oczywiście inne, niż dla mężczyzny, to ona nosi w sobie dziecko, ona czuje jego ruchy, pierwsze kopnięcia. Dla panów jednak, dotkniecie brzucha ukochanej i poczucie ruchu dziecka, wiąże się również z ogromnymi, pozytywnymi emocjami, podobnie jak zobaczenie córeczki lub synka na monitorze USG. Bardzo duże emocje wyzwala oczywiście sam poród, zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Jakie one są? Różne i rozmaite, w zależności od danej pary. Kobieta czuje często ulgę, radość, ale również strach, niepewność. W panów emocje również mogą być skrajne. Z jednej strony ogromnie się cieszą, są podekscytowani, ale z drugiej obawiają się o ukochaną i dziecko, boją się, czy wszystko przebiegnie prawidłowo, czy nie będzie żadnych komplikacji.

Emocje w okresie dojrzewania

Czas dojrzewania jest bardzo ważny w życiu każdego, młodego człowieka. Bardzo ważne są wtedy emocje. Ich siłę i natężenie pamiętamy przez całe życie. Właśnie w okresie dojrzewania ma miejsce tyle ważnych wydarzeń, takich jak: pierwsza miłość, pierwszy pocałunek. W kresie dojrzewanie bardzo nasilone jest pobudzenie emocjonalne. U młodzieży obserwuje się wzrost uczuć społecznych, takich jak gniew, złość, lęk, wstyd. Związki międzyosobnicze, takie jak przyjaźń i miłość również bywają przyczynami wielu emocji, nierzadko skrajnych: radość, zadowolenia, ale też gniewu, wstydu, zazdrości. To właśnie w okresie dorastania kształtują się uczucia wyższe. Są to uczucia religijne, moralne, etyczne oraz patriotyzm. W wielu przypadkach są one początkowo maskowane uczuciem wstydu. Młodzież krępuje się okazywać takie uczucia, ale później się to zmienia. Jak widać, okres dojrzewania jest niezwykle istotny w procesie kształtowania się ludzkich emocji i uczuć. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ ma wpływ na całe późniejsze życie człowieka.

Komentarze są wyłączone