Emocje

artykuły pełne emocji

Projektowanie w Indiach

„Pięć lat temu większość kreatywnych projektów w Indiach była realizowana przez garstkę agencji i średniej wielkości studiów” – mówi Kulavoor ” Od niedawna możemy zaobserwować eksplozję niezależnych projektantów i małych studiów. W ten sposób klienci mają większy wybór”.

Scena projektowa może czerpać pełnymi garściami. Trudno zresztą o uogólnienia w kraju zamieszkałym przez 1,2 miliarda ludzi, „Dialekty,krajobrazy a nawet kolory zmieniają się co kilkaset kilometrów” – mówi Rejash Dahija, założyciel mieszczącego się w Delhi studia CoDesign. ” Taka różnorodność jest widoczna w naszej tradycyjnej sztuce, rzemiośle i modzie, ale jeśli chodzi o projektowanie, to zaznaczają się wyraźne wpływy europejskie, co przyczyniło się do powstania wielu prac o trudnym do określenia pochodzeniu.”

Jak jednak zauważa Dahiya, w ostatnich czasach na nowo odradza się zainteresowanie hinduskim kontekstem, co przekłada się na bogatą ornamentację, sztukę figuratywną i bogatą paletę kolorów typową dla tradycyjnej sztuki i rzemiosła. W ten sposób rodzi się nowa, śmiała i niepowtarzalna estetyka.

Określający się mianem „: prawdziwego, hardcore`owego Hindusa” artysta – samouk Nair urodził się i wychował w New Delhi. Na liście jego klientów można znaleźć takie firmy, jak Nike, Sony i ZU Shoes ( australijski producent butów ). ” W pracach artystów i projektantów dostrzegam wiele kulturowych wpływów”-mówi. „Jest tu mnóstwo projektów zachwycających bogactwem detali, inspirowanych mitologią i tradycyjną sztuką” – uważa mieszkający w Bombaju projektant i animator.

„Śmiała, kolorowa i dekoracyjna – oto słowa, które doskonale definiują hinduską kulturę, festiwale i tradycyjną sztukę” – uważa mieszkający w Bombaju projektant i animator Sameer Kulavoor. Pod szyldem Bombay Duck Designs tworzył ilustracje, projekty i animacje dla takich klientów, jak MTV,”Rolling Stone” czy nowojorskie Museum of Sex.”Jeśli chodzi o estetykę, elementy te w naturalny sposób trafiają do naszych prac i to właśnie odróżnia nas pod względem projektowania od rzeszy świata.

Dobrym przykładem może być ukazywanie hinduskich bóstw ze wszystkimi ich historiami. Jest to niezwykłe ale kochamy to.”Po części za ten ekscytujący powrót do korzeni odpowiada pojawienie się całej masy świeżych talentów rzucających wyzwanie wielkim graczom na rynku kultury zdominowanym przez lokalne oddziały globalnych agencji reklamowych w rodzaju Wieden+Kennedy i McCann Erickson.

Komentarze są wyłączone