Emocje

artykuły pełne emocji

Ośrodek leczenia uzależnień

Odtrucie alkoholowe

Jeżeli spożywamy alkohol przez co najmniej dwa dni możemy mówić o ciągu alkoholowym. W jego trakcie w naszym organizmie zachodzą poważne zmiany metaboliczne. Praktycznie zawsze doprowadzamy do odwodnienia, jego nasilenie zależy jedynie od długości i nasilenia ciągu. W tym czasie z ciała wypłukiwane są ważne dla nas mikroelementy i elektrolity, głównie jony potasu(K), magnezu(Mg), sodu(Na) oraz witaminy, najczęściej z grupy B. Zakłóceniu ulega również metabolizm takich substancji odżywczych jak: cukry, tłuszcze, białka. Alkohol jest traktowany przez nasze ciało jak trucizna i jako taka ma pierwszeństwo w spalaniu i wydalaniu, organizm za wszelką cenę próbuje się go pozbyć. Niestety w związku z tym procesy które uruchamia są nieekonomiczne, w ich trakcie powstają dodatkowe toksyny.

Proces ten ma olbrzymi wpływ na nasze funkcjonowanie, zarówno somatyczne jak i umysłowe. Ciężkie zatrucie alkoholem może prowadzić do niewydolności ważnych układów i śmierci. W trakcie ciągu, wytworzone toksyny, uszkadzają narządy, powodują zaburzenia psychiczne. Do najważniejszych należy padaczka alkoholowa, majaczenie alkoholowe. Dlatego odtrucie alkoholowe czyli leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych powinni przeprowadzać specjaliści. Nie każdy pacjent wymaga podawania leków. Do oceny nasilenia objawów AZA najlepiej służy skala CIWA-A, tak zaleca się postępowanie:

  • wynik do 11 punktów: nie wymaga specjalistycznej farmakoterapii, wystarczy odpoczynek, nawodnienie doustne, dieta
  • do 19 punktów, możliwa jest detoksykacja w warunkach domowych, jeżeli pacjent przerywa spożycie, po uzyskaniu trzeźwości stosuje się głównie: nawodnienie, Vit. grupy B, leki objawowe, najczęściej z grupy BZD
  • powyżej 20 punktów istnieje duże zagrożenie dla pacjenta i wymaga on hospitalizacji. Specjalistyczne leczenie jest objawowe. Powinno być monitorowane, nie opierać się na schemacie, tylko być modyfikowane w stosunku do stanu pacjenta i wyników badań dodatkowych.

Oczywiście jeżeli w przeszłości występowały powikłania AZA lub pacjent posiada schorzenia somatyczne, np. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową powinien bezwzględnie postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Komentarze są wyłączone