Emocje

artykuły pełne emocji

asus_uefi_thumb

Komputer po OC się nie włącza ?

Jeżeli jesteś chociaż średnio zaawansowanym użytkownikiem komputera, to myślę, że na pewno słyszałeś o czymś takim jak overclocking, czyli podkręcanie podzespołów. Prawdopodobnie sam próbowałeś podkręcić swój procesor, bądź kartę graficzną, lub robili to twoi znajomi. Umiejętne podkręcenie podzespołów sprawia, że zyskujesz znacznie wydajniejszy sprzęt, jednak brak odpowiednich umiejętności, wyczucia i doświadczenia może doprowadzić do nieoczekiwanych skutków.Co może pójść nie tak podczas podkręcania podzespołów ?

Jeśli nie czytałeś wcześniej o overclockingu i zabierzesz się za tą operację bez żadnego przygotowania, to może mieć ona odwrotne skutki niż zakładałeś. Często przy nieumiejętnym zwiększeniu wartości szyny BCLK, lub mnożnika nie zwiększając przy tym do odpowiedniego poziomu napięć, może sprawić, że nasz komputer wcale się nie uruchomi po zapisaniu zmian w BIOSie. Czasami może to doprowadzić do spalenia podkręcanego podzespołu, jak również zasilacza, płyty głównej, czy nawet pamięci RAM, jeśli podkręcamy poprzez zwiększenie taktowania szyny.

Co zrobić jeśli komputer po podkręceniu procesora się nie włącza ?

Po pierwsze należy zachować zimną krew i nie myśleć pesymistycznie. Warto zasięgnąć o radę kogoś na forum komputerowym. Następnie odkręcić boczną ściankę obudowy i mając bezpośredni dostęp do płyty głównej należy wyjąć baterię, która po wyjęciu sprawia, że zostają przywrócone domyślne ustawienia BIOSu/UEFI. Baterię należy wyjąć poprzez podważenie z określonej strony płaskim narzędziem. Istnieje także inne rozwiązanie, a mianowicie reset zworki CMOS.

 

Komentarze są wyłączone