Emocje

artykuły pełne emocji

nauka

Segmenty tworzące GPS

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsza staje się technologia umożliwiająca satelitarne wyznaczanie pozycji oraz nawigację. Kojarzona jest ona zwłaszcza z samochodami po postacią tzw. nawigacji samochodowej, jednak nie tylko tam możemy ją spotkać.  Jednak w tym artykule chciałbym poruszyć tematykę nie tyle zastosowań GPS, bo to o nim właśnie mowa, co strukturze tej technologii.

Segment użytkownika

Nazwa brzmi tajemniczo, jednak nie jest to nic innego jak zwykłe odbiorniki nawigacyjne. Urządzenia te możemy dzielić ze względu na różne kryteria, jednak zwykle dokonuje się podziału tego typu sprzętu na wojskowe oraz cywilne. Zastosowania wojskowe są zdecydowanie bardziej wyrafinowane, gdyż możemy tutaj wspomnieć o chociażby naprowadzaniu pocisków na cel. Cywile wykorzystują tego typu sprzęt zwłaszcza w nawigacji samochodowej.
odbiornik Magellan Urządzenia stosowane w nawigacji satelitarnej, to po prostu odbiorniki sygnału radiowego o ściśle określonej częstotliwości, a w zasadzie to dwóch częstotliwości oznaczanych jako L1 oraz L2, a w przyszłości również trzeciej – L3. Sygnał ten nadawany jest przez satelity, ale o tym poniżej.

Segment kosmiczny

Jest to najbardziej zaawansowany oraz najdroższy elementem całego GPS. Tworzą go satelity, które mają za zadanie nadawanie sygnału, o którym wspomniano już powyżej. Dlaczego sygnał ten jest tak kluczowy? Odbiorniki wykorzystują go do określenia odległości jaka dzieli je od poszczególnych satelitów. Zwróć uwagę, że jeżeli znamy położenie satelitów oraz wiemy w jakiej odległości od nich się znajdujemy, to jesteśmy w stanie określić naszą lokalizację. Tak w bardzo dużym skrócie wygląda idea działania wszelkiego rodzaju systemów nawigacji satelitarnej.

Obecnie na orbitach przebywa 31 satelitów, chociaż należy naznaczyć, że do prawidłowego działania systemu wymagane są tylko 24 satelity. Po co w takim razie taka ilość. Niektóre satelity są po prostu niesprawne, inne testowane, a jeszcze inne traktowane jako rezerwowe i wykorzystywane w przypadku awarii.

Segment naziemny

Do prawidłowego działania nawigacji GPS wymagany jest jeszcze jeden element, który będzie odpowiadał za koordynowanie pracą całego systemu. Jest to tzw. segment naziemny (kontroli). Tworzą go tzw. stacje monitorujące, które umieszczone są na kuli ziemskiej w okolicach równika. Na dzień dzisiejszy jest ich 12, jednak liczba ta zostanie zwiększona do 18. Po co zwiększać ilość stacji kontroli? Dzięki temu każdy satelita będzie obserwowany przez przynajmniej 3 stacje w tym samym przedziale czasu.

Szczegółowy opis systemu GPS możesz znaleźć tutaj – www.technologiagps.org.pl

Komentarze są wyłączone